Lasy w Ocyplu.

Czym jest las?

Las dla człowieka jest nieocenionym dobrem. To złożone, piękne, zielone sanktuarium nieograniczone czasem, niezamknięte w czterech ścianach. To miejsce w którym przyroda tworzy dla nas cudowną i spokojną przestrzeń.

Las na pierwszy rzut oka wygląda monotonnie – wszędzie drzewa. Nic bardziej mylnego. Idźmy do lasu bez konkretnego celu. Spokojnie zanurzmy się w lesie fizycznie i psychicznie. Używajmy wszystkich zmysłów i bądźmy uważni na to, co nas otacza. Potraktujmy las jak przyjaciela, który poświęci nam uwagę i nas zrozumie.

W lesie można dostrzec mnóstwo detali, w których ukryta jest jego siła i potęga. Należy się skupić na samym pobycie w lesie. Najlepiej wyłączyć telefon komórkowy, nie patrzeć na zegarek. Po prostu być i czerpać jego energię. Las należy chłonąć wszystkimi zmysłami, choć w zasadzie wzrok nie jest potrzebny, żeby się głęboko odprężyć. To dźwięki i zapachy doskonale nas relaksują. Wyłączając jeden ze zmysłów wyostrzamy pozostałe. Spacer po lesie wycisza nas i uspokaja. Odstresowuje. Koi zmysły. Natura i aura oczyszcza umysł a płuca napełniają się świeżym i czystym powietrzem.

Spaceru po lesie nie można traktować jak zwiedzania wystawy. W czasie spaceru stajemy się częścią organizmu, jakim jest las, a las dąży do równowagi i harmonii. Dotknijmy roślin, kamieni, przytulmy się do drzewa, poczujmy się częścią natury. Nie śpieszmy się. Wsłuchajmy się w śpiew ptaków, trzask gałązek, szum wiatru, wdychajmy olejki eteryczne drzew, szczególnie iglastych. Niech jego magia w nas zadziała. Gdy się na niego otworzymy – on korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Nasz organizm wyrówna ciśnienie krwi, zwiększy produkcję białek, które zwalczają komórki nowotworowe i patogeny. Dzięki dotlenieniu zwiększa się koncentracja, obniża się poziom kortyzolu i adrenaliny.

Nie ma chyba lepszych argumentów by w lesie spędzać jak najwięcej czasu. Otaczać się nim. Dzięki temu będziemy mieli więcej energii a także będziemy po prostu zdrowsi.

To co, idziemy dzisiaj do lasu?
Nasz przyjaciel – Las, czeka na nas.

Co można robić w lesie?

Oprócz samego relaksującego spaceru las oferuje nam szereg różnego rodzaju aktywności. Poniżej kilka propozycji.

Grzybobranie

W naszych lasach grzybów nigdy nie brakuje. Grzyby to prawdziwy rarytas! A ich zbiory to frajda. Pamiętajcie, żeby zbierać grzyby z osobą która zna się na grzybach bardzo dobrze.

Zbieranie owoców leśnych

Wyprawa w poszukiwaniu leśnych smakowitości to bardzo dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Zebrane zbiory można wykorzystać na wiele sposobów. Można je zjeść od razu :), wykorzystać do ciast i deserów.

Sport i aktywność fizyczna

W lesie uprawianie spotrów przenosi nas w całkiem inny wymiar. Nording walking, bieganie czy jazda na rowerze. Obojętnie jaką pasję pielęgnujesz to w naszych lasach znajdziesz sporo miejsca.

Fotografia i film

Fotografowanie dzikiej przyrody, martwej natury czy sesje osobiste lub plenerowe. W lesie odnajdziesz inspirację, podszkolisz swój warsztat lub nauczysz się nowych technik. Zrobisz niesamowte zdjęcia. Do dzieła!

Obserwacja przyrody

Do prowadzenia obserwacji przyrodniczych nie potrzeba specjalnego wyposażenia. Zwykle wystarczy wzrok, choć warto go wspomóc lornetką, lunetką czy szkłem powiększającym.

Ciekawe gry i zabawy

Pomysłów na dobrą zabawę nigdy mało. Opcji jest naprawdę bardzo wiele. "Woreczek skarbów", "Do czego to podobne?", "Turlanie i skakanie", "Leśny sklep". To w co sie dzisiaj pobawicie w lesie?

  • nigdy nie zostawiaj żadnych śmieci;
  • nie niszcz urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;
  • nie zbieraj płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;
  • nie rozgarnianiaj i nie zbieraj ściółki;
  • nie wypasaj zwierząt gospodarskich;
  • nie biwakuj poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  • nie wybieraj jaj i piskląt z gniazd, nie niszcz lęgowisk i gniazd ptasich, a także legowisk, nor i mrowisk;
  • nie płosz, nie ścigaj, nie chwytaj i nie zabijaj dziko żyjących zwierząt;
  • nie puszczaj psów luzem;
  • nie hałasuj oraz nie używaj sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.

Pamiętajmy jednak, że trzy ostatnie punkty nie dotyczą polowań. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  • korzystania z otwartego płomienia;
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Dbaj o las, to Twój przyjaciel.

To warto obejrzeć!

Prezentacja na temat spędzania czasu w lesie przygotowana przez Lasy Państwowe. Swoiste kompendium dla tych, którzy w lesie widzą tylko drzewa. Prezentację naprawdę warto obejrzeć. Pokazać najmłodszym. Dzięki niej dowiemy się o lesie naprawdę dużo!

Odtwórz wideo